Her er den

Etter innlegget med luene har jeg fått mange henvendelser om hvor oppskriften kommer fra. Det er koselig. Takk for alle kommentarer! 

Jeg har kun en kopi fra en gammel oppskrift som jeg dessverre ikke vet hvor stammer fra. Men ja, det er en veldig grei lue å strikke, fin måte å bruke opp litt restegarn på og samtidig få et flott resultat! Til den minste størrelsen har det gått med 20-25 g garn totalt så noe stort garnsluk er det ikke…

Djevellue (finnes det noe koseligere navn på slike luer tro?)

Strikkefasthet: 28 masker = 10 cm
Materialer: 50 g lys rosa og 50 g mørk rosa i babyull/bomull etter ønske.

Str 1/2 (1) 2 år

Legg opp 121 (125) 131 m på liten rundpinne (40 cm) nr 2 1/2 med lys rosa og strikk rundt - 7 p rillestrikk (1 omg vr, 1 omg r osv). Skift til p nr 3 og fortsett i glattstrikk samt stiper - 2 p mørk rosa, 2 p lys rosa annenhver gang. På 1.pinne økes og felles det slik:

1 r, 1 økning = (ta opp den horisontale tråden mellom de neste maskene og strikk den vridd rett), 18 (18) 19 r, 3 sm = (1 løs av, 2 vridd r sm, trekk den løse over), 18 (19) 20 r, 1 økning, 1 r, 1 økning, 18 (19) 20 r, 3 sm, 18 (19) 20 r, 1 økning, 1 r, 1 økning, 18 (19) 20 r, 3 sm, 18 (18) 19 r, 1 økning, 1 r.

Gjenta disse økningene og fellingene hver andre p 8 (9) 10 ganger til. Deretter felles det kun de tre steder (3 sm) hver andre p til det er 7 (11) 11 m igjen. Bryt av garnet og strikk m sm 2 og 2 samtidig som tråden trekkes gjennom m.

Montering
Press arb. på vrangen med et fuktig stykke over (bruk strykejern) og sett i knytebånd i hver side.

Lykke til - og ja, jeg vil gjerne høre og se dersom du skulle finne på å strikke en eller fler!

The pattern is available in english too

djevellue

9 svar to “Her er den”

  1. Mmmarianne sier:

    Hei du! Fikk tips om denne kjempefine lueoppskriften på en strikkekafé, og har nå laget min aller første lille djevellue! Tusen takk for oppksriften! :-) Bilde av luen og link hit ligger i bloggen min! :-)

  2. Galadriel sier:

    Da har jeg strikket min første “djevellue”, mangler bare snorer (det er så kjedelig å lage *fniser*). Takk for oppskriften!

  3. Sweet Baby Cap « Gros sier:

    [...] The pattern is available in norwegian too [...]

  4. Irene sier:

    Hei. Fant denne oppskriften i det jeg var i ferd med å starte på en annen djevellue-oppskrift. Den strikkes frem-og-tilbake, men denne så mye morsommere og finere ut. Gir beskjed når bildene er på blogen min, så kan du se. Skal prøve å linke til bloggen din også, men er litt fersk i gamet ennå. Fortsatt god sommer =0)

  5. Annie sier:

    Hej Gro,
    skøn djævlehue, og virkelig let og hurtig at gå til, selv for en rundpind-forskrækket amatørstrikker som jeg!
    Tusind tak!
    Her findes et billede af den hue jeg strikkede i går i håndspundet merino. http://img.photobucket.com/albums/v371/AnnieWolff/DSC00314.jpg

    De bedste hilsner
    Annie

  6. Mia sier:

    Hej! Vill bara tala om att jag har stickat tre djevelluer nu, gillar dem skarpt! Tack snälla för mönstret!

  7. Fru Nielsens Hverdag » Blogarkiv » Strikkerier. sier:

    [...] vanter med ribkant og så derudaf med glatstrikning. Afveksling er godt! Djævlehuen fandt jeg hos Gro - efter råd fra andre bloggere, den er nem og fin. Den første jeg strikkede, den med mønster, [...]

  8. Mette sier:

    Hei, takk for oppskrift på kjempefine luer - har foreløbig strikket 3.. :o)

  9. Nivea sier:

    Hei. Fikk tips om denne oppskriften på hb..tusen takk for at du deler, den skal jeg teste ut…nydelig lue som alle prater varmt om.

Skriv et svar